Doprava od 2000 Kč ZDARMA!
 1

Garance vrácení peněz

S tímto vínem budete spokojeni,nebo vám vrátíme peníze

Bleskové doručení

Toto zboží doručíme po Praze od 2 hodin po objednání

Osobní odběr v Praze po celý týden

Od pondělí do pátku, od 10 do 19 hodin

Vin de Constance, Klein Constantia 2015

2 057 Kč (vč. DPH) 1 700 Kč (bez DPH)
na dotaz
Výrobce: Klein Constantia
Obsah alkoholu: 14%
Země původu: Jihoafrická Republika
Vinařská oblast: Constantia
Charakteristika vína: Stará vinice
Obsah cukru: Sladké
Odrůda vína: Muškát žlutý
Hodí se k jídlu: k dezertům
Hodí se k události: víno pro znalce
Typ uzávěru: Korek
Doporučuje: Wine Spectator
K vyzvednutí ihned: VYZVEDNĚTE SI TOTO VÍNO OSOBNĚ OKAMŽITĚ

 

Bohatá barva tmavého medu se zlatými odlesky s intenzivním a komplexním aroma koření, hřebíčku a vanilky. V ústech vrstevnaté chutě pomerančové marmelády a tmavé čokolády, opulentní a sladká chuť je harmonicky doplněná kyselostí, což má za následek dlouhý a přetrvávající závěr. Stále se vyvíjející dlouhověké víno. V případě ideálních podmínek ve sklepě může víno pozitivně zrát alespoň 20 let od ročníku sklizně, v mnoha případech i o mnoho déle.

Sladké, lahodné a výtečné víno z Constantie“ bylo v 18. a 19. století pokládáno za jedno z nejlepších vín na světě.

 Příběh legendárního nápoje začal roku 1685 osobou Simona van der Stela, guvernéra mysu Dobré naděje. Tento dynamický a energický muž si jako první uvědomil, že malá kolonie, jíž vládne, není pouze dočasnou zastávkou na další cestě, nýbrž skutečně významné místo.

Ještě než si vybral vlastní hospodářství, poslal své lidi vykopávat plné koše půdy všude po jižních svazích Kapského poloostrova. Ze vzorků zaslaných na přezkoumání vyplynulo, že zdaleka největší potenciál má údolí nasměrované k Falešné zátoce. Jelikož se rozkládalo mezi dvěma velkými oceány – Indickým a Atlantským –, ochlazovaly je vlhké větry a na jeho žulové půdě se miliony let podepisovaly povětrnostní vlivy, bylo jasné, že zasazení vinné révy bude úspěšné a vypěstované víno kvalitní.

 Van der Stel, který své rozlehlé panství pojmenoval Constantia, proslul jako výrobce skvělého vína velice brzy, ale teprve padesát let po jeho smrti se guvernérův sen skutečně vyplnil, a to díky jistému Hendriku Cloeteovi. I tento pravnuk jednoho z prvních německých osadníků byl dynamický dříč, který choval silnou lásku k půdě a byl odhodlán vyrábět to nejlepší víno v zemi.

 Van der Stelovo hospodářství bylo rozdělené na tři části a Cloete přišel do Constantie ze Stellenbosche, aby usedlost koupil. Vybudoval ten nejlepší vinný sklípek v zemi a vysázel tisícovky kusů nové vinné révy, především Frontignac, Pontac, červený a bílý Muscadel a trochu Steenu, díky kterýmžto odrůdám se vinařství Constantia v příštích sto letech proslavilo.

 Vinice byly přepečlivě připraveny a hrozny vinné révy směly zrát tak dlouho, až se podobaly rozinkám a chutnaly sladce jako med. Pak přišla řada na puntičkářskou přípravu sudů a pomalé zrání, načež se víno naložilo na plachetnici a odplulo do Evropy a Anglie. Výrobci učinili odvážné rozhodnutí a nezaštiťovali se obecně přijímanými jmény jako Sauternes nebo Madeira. Místo toho si prostě a jednoduše ponechali název Constantia.

Cloete byl požehnán devíti syny, z nichž se šest 
prosadilo jako známí vinaři. Za dědice Constantie zvolil Hendrika mladšího, vynikajícího obchodníka a odborníka přes prodej, a po něm následoval Cloeteův 
vnuk Jacob Pieter, který mluvil plynně francouzsky a umístil svého zástupce do Paříže, kde vína získala několik ocenění. Constantia vystoupala na vrchol své slávy právě v době, kdy vinařství vlastnili zmínění muži.

„Na těchto Elysejských polích se rodívalo jedno z nejlepších vín na světě – legendární Constantia,“ píše Hugh Johnson, odborník přes vína. „Začátkem 19. století nakupovaly evropské dvory místo Château d'Yquem, tokajského a Madeiry právě Constantii.“ Králové spolu soupeřili o to, komu z nich se nápoj dostane do rukou. Ludvík Filip posílal své emisary až z rodné Francie, aby mu ho obstarali, Napoleon víno popíjel na ostrově Svatá Helena, kde mu během osamělého vyhnanství dodávalo útěchu, objednávali si je Fridrich II. Veliký i Bismarck a v Anglii se ministerský předseda, který Constantii s velkým potěšením okusil v Downing Street, postaral o to, aby bylo několik zásilek z Kapska doručeno králi do Buckinghamského paláce.

„Sladké, lahodné a výtečné víno jménem Constantia“ se brzy zabydlelo v literatuře 19. století. Charles Dickens v Záhadě Edwina Drooda vypráví o „posile ztělesněné sklenkou Constantie a domácí sušenkou“ a Jane Austenová své opuštěné hrdince Rozumu a citu zase doporučuje trošku Constantie kvůli „ozdravné moci, jíž působí na zklamané srdce“. Německý básník Klopstock napsal celou ódu o rozkoších, které z vína plynou, kdežto Baudelaire je ve své úžasné a skličující sbírce básní Květy zla proměnil ve smyslný obraz.

Koncem 19. století dorazila do Kapska obávaná mšička révokaz, nadělala na vinicích spoušť a většinu tamních vinařských rodin přivedla ke krachu. Vyhlášené sladké víno se přestalo vyrábět a rodina Cloeteových se odstěhovala. „Staré pořádky se mění a ustupují novým,“ jak píše Alfred Tennyson, a spolu s nimi odešla i slavná sladká vína z vinařství Constantia, která přinášela potěšení a rozkoš celému světu. Jejich pověst, zvěčněná v poezii i próze, však nikdy neskonala a stále žila v mnoha starých lahvích, které se zapomenuty povalovaly ve sklípcích mnoha evropských sběratelů vín.

V roce 1980 bylo vinařství znovu obnoveno, tentokrát pod názvem Klein Constantia, a jelikož hospodářství patřívalo k panství Simona van der Stela, považovali všichni zúčastnění za výzvu, ba téměř za své poslání přivést proslulé víno zpátky. Byly prostudovány rané záznamy a učiněn pečlivý výběr z vinných rév, které se s největší pravděpodobností vyskytovaly v původních zásobách používaných ve vinařství Constantia už před 300 lety.

Nyní, skoro sto let po zmizení tohoto vína, přichází jeho obroda: Vin de Constance, vyráběné ve stylu staré Constantie a pocházející z vinic, kde se se ono legendární víno kdysi pěstovalo. 
Portfolio vinařství Klein Constantia se mezitím rozrostlo o množství oslavovaných vín z chladných podnebí, mimo jiné o Sauvignon Blanc a Red Blend z našeho sortimentu Estate, o Ryzlink, Chardonnay a Méthode Cap Classique, vše završeno ikonickými víny jako Perdeblokke Sauvignon Blanc a samozřejmě Vin de Constance.

Fúzí společnosti Klein Constantia se stellenboschským vinařstvím Anwilka bylo portfolio obohaceno o další vysoce kvalitní červená vína, zdokonalená pod vedením Bruna Pratse a Huberta de Boüarda, odborníků přes bordeauxská vína. Portfolio je uzavřeno lehkým a osvěžujícím sortimentem KC určeným pro každodenní popíjení. 
Vinice společnosti Klein Constantia se mohou pochlubit více než tří set letou historií. Tuto poctu naše pracovní týmy oslavují každý den, když zodpovědným a udržitelným způsobem vyrábějí vína vyznačující se svým terroir a výtečností.